а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзбере

подзберат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Донекаде збере, собере нешто расфрлано.
Англиски: gather Албански: mbledh
Примери:
Ги подзбра алиштата на куп и ги пикна во плакарот.
2. Збере, собере на едно место.
Англиски: gather Албански: mbledh
Примери:
Ги подзбра сите колеги да чујат што ќе каже директорот.
3. (се подзбере) се збере, се собере
Англиски: gather Албански: mbledh
Примери:
Се подзбравме некако и преспавме сите во колибата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи