а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзајаде

(се) подзајадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Започне да се кине дел по дел, малку по малку.
Англиски: wear out
Примери:
Тука јажето како да се подзајало.
2. Почне да се кара, да се расправа по малку, во некоја мера.
Англиски: quarrel
Употреба: Преносно значење
Примери:
На средбата тие се подзајадоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи