а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзачуди

подзачудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зачуди некого малку, донекаде.
Англиски: astonish Албански: habis pak
Примери:
Ме подзачуди неговиот одговор.
2. (се подзачуди) Се зачуди малку, во извесна мера.
Англиски: astonish Албански: habitem pak
Примери:
Се подзачуди кога виде што се случува, просто не можеше да верува.
Изведенки
подзачудува несв.
(се) подзачудуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи