а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзачисти

подзачистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зачисти малку, донекаде, нецелосно.
Англиски: tidy up Албански: pastroj pak
Примери:
Подзачисти набрзина и излезе на улица.
2. (се подзачисти) Се зачисти малку, донекаде, нецелосно.
Англиски: tidy up Албански: pastrohem pak
Примери:
Се подзачисти од сеното каде што лежеше.
Изведенки
подзачистува несв.
(се) подзачистуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи