а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзачешла

подзачешлаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зачешла некого малку.
Англиски: comb Албански: kruaj pak
Примери:
Мајката го подзачешла девојчето пред да го пушти на улица.
2. (се подзачешла) Се чешла малку, донекаде, нецелосно.
Англиски: comb Албански: kruaj pak
Примери:
Се подзачешла, се нацрви и излезе од дома.
Изведенки
подзачешлува несв.
(се) подзачешлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи