а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзачести

подзачестат
Вид збор: Глагол, свршен
Зачести малку, повеќе од порано.
Примери:
Тој подзачести со посетите, има нешто тука.
Изведенки
подзачестува несв.
подзачестуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи