а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзатскрие

подзатскријат; подзатскрил; подзатскриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25245
1. Скрие малку, скрие донекаде.
Англиски: hide
Примери:
Дали тој ги има набројано баш сите борчови, или некои се малку подзатскриени.
Kај неколку општини има подзатскриени стилизации на Сонцето од Kутлеш.
Тој се подзатскри додека помине потерата.
2. (се подзатскрие) Се затскрие, се засолни малку.
Примери:
Детето се подзатскри зад мајка си срамејќи се од непознатиот.
Сонцето се подзатскри зад облаците.
Изведенки
1. подзатскрива несв.
(се) подзатскриваат
повт.
2. подзатскривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК