а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзатрча

(се) подзатрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се затрча повеќе, уште повеќе.
Англиски: run faster Албански: vrapon më tepër
Примери:
Тој се подзатрча со сета своја сила.
Тие се подзатрчаа за да го стигнат автобусот.
2. Се затрча, се истрча, направи нешто премногу гргу без да размисли.
Албански: shpejton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веднаш се подзатрча со гласањето, без да размислат за последиците.
Изведенки
подзатрчува несв.
(се) подзатрчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи