а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзатемни

подзатемнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде малку потемно од порано, само донекаде.
Англиски: darken
Примери:
Подзатемни ја малку фотографијата.
2. Кога прирокот не отвора место за подмет.
Англиски: darken
Употреба: Безлично
Примери:
Подзатемни, да влеземе дома.
3. (се подзатемни) Стане потемно од порано.
Англиски: darken
Примери:
Собата се подзатемни, прегоре некоја светилка.
4. (се подзатемни) Кога прирокот не отвора место за подмет.
Англиски: darken
Употреба: Безлично
Примери:
Се подзатемни, паѓа мрак.
Изведенки
подзатемнува несв.
(се) подзатемнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи