а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзатегне

подзатегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затегне малку, донекаде.
Англиски: tighten
Примери:
Ја подзатегна жицата со која ја врзуваше оградата.
2. (се подзатегне) Се затегне малку, донекаде.
Англиски: tighten
Примери:
Јажето се подзатегна.
3. (се подзатегне) Се затегне, се заостри малку, донекаде одвивањето на некое дејство.
Англиски: tighten
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се подзатегнаа работите на границата.
Изведенки
подзатегнува несв.
(се) подзатегнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи