а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзатега

подзатегаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Затега малку, донекаде или одвреме-навреме.
Англиски: tighten
Примери:
Одвреме-навреме го подзатега јажето со кое го води добичето.
2. (се подзатега) Се затега малку, само донекаде.
Англиски: tighten
Примери:
Конецот се подзатега, се напнува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи