а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзасуши

подзасушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45725
1. Направи донекаде сув.
Англиски: dry Албански: thaj
Примери:
Ги подзасуши алиштата на печката.
2. Стане донекаде сув, изгуби влага во ограничена мера.
Англиски: dry Албански: thaj
Примери:
По дождот огреа сонце и подзасушија вирчињата по улиците.
3. (се подзасуши) Се засуши малку, донекаде.
Англиски: dry Албански: thaj
Примери:
Цвеќето во вазата се подзасуши без вода.
Со првото пролетно сонце, калта се подзасуши по улиците.
Изведенки
подзасушува несв.
(се) подзасушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК