а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзастуди

Вид збор: Глагол, свршен
1. (само 3. л.) Застуди малку, донекаде, не сосема.
Англиски: get cold
Примери:
Времето веќе подзастуде, иде зима.
2. Стане студено малку, не сосема.
Англиски: get cold
Употреба: Безлично
Примери:
Застуде.
3. Некому стане малку студено.
Англиски: freeze
Употреба: Безлично
Примери:
Ми подзастуде малку.
Изведенки
подзастудува несв.
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи