а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзастари

подзастарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане стар, ветов.
Англиски: grow old
Примери:
Тие учебници подзастарија, има нови.
2. Остари малку, донекаде.
Примери:
Кога подзастаре малку, почна да си го покажува лошиот табиет.
Изведенки
подзастарува несв.
подзастаруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи