а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзастане

подзастанат; подзастани, подзастанете; подзастанав, подзастанаа; подзастанал; подзастанат; (ќе) подзастанев, (ќе) подзастанеа; (ќе) подзастанел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6256
Застане малку, за момент, за кратко време.
Англиски: stop
Примери:
Како да се двоумеше, подзастана малку, сал за миг, и пак продолжи по патот.
Наеднаш подзастана и почна да наслушнува.
Изведенки
1. подзастанува несв.
подзастануваат
2. подзастанување ср.
глаг. им.