а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзасрами

подзасрамат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Засрами некого малку, во извесна мера.
Англиски: shame Албански: turpëroj
Примери:
Го подзасрами момето прашувајќи го дали има момче.
2. (се подзасрами) Се засрами малку.
Англиски: shame Албански: tupërohem pak
Примери:
Тој како да се подзасрами од постапката кон девојката.
Изведенки
подзасрамува несв.
(се) подзасрамуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи