а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзасрамен

подзасрамениот
Вид збор: Придавка
Што е малку засрамен.
Англиски: ashamed
Примери:
Подзасрамен од овие неми критики на македонските големци, одвреме-навреме ќе го свртев погледот на лево, кон убавата голема слика на Петар Мазев.
Изведенки
подзасрамено прил.
Пример: Подзасрамено гледаше во новодојдениот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи