а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаслабен

подзаслабениот
Вид збор: Придавка
Што заслабнал малку, донекаде.
Англиски: weakened
Примери:
Ми се гледаш како подзаслабен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи