а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаситен

подзаситениот
Вид збор: Придавка
Што е заситен малку, во извесна мера, донекаде.
Англиски: saturated
Примери:
Подзаситената публика реагираше на претставата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи