а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзасили

подзасилат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22621
1. Засили малку, донекаде.
Англиски: intensify Албански: forcoj pak, rris
Примери:
Тој го подзасили темпото пред самиот крај на трката.
2. Зацврсне малку, во извесна мера.
Англиски: strengthen Албански: forcoj
Примери:
Детето подзасили во последно време.
3. (се подзасили) Стане малку појак, посилен од порано, зацврсне донекаде.
Англиски: strengthen Албански: forcohem, konsolidohem
Примери:
Момчето се пoзасили и потстана од постела.
4. (се подзасили) Се осили малку, во извесна мера.
Албански: shtërngohet
Примери:
Ама се подзасили последниов говорник!
Изведенки
подзасилува несв.
(се) подзасилуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК