а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзасени

подзасенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Засени малку, донекаде.
Англиски: shadow
Примери:
Дрвјата ја подзасенија куќата.
2. Засени некому светлост малку, донекаде.
Англиски: shadow
Примери:
Застана пред него и му подзасени со својата става.
3. Засени некого малку, надмине во нешто, стави во втор план, не допушти да дојде до израз.
Англиски: shadow
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја подзасени славата на претходниците.
Изведенки
подзасенува несв.
подзасенуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК