а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзарасне

подзараснат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да зараснува по малку, донекаде.
Англиски: heal
Примери:
Нека подзарасне малку раната.
Изведенки
1. подзарасте св.
подзарастат
2. подзараснува несв.
подзараснуваат
3. подзарастува несв.
подзарастуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи