а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзапраша

подзапрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запраша малку, донекаде.
Англиски: inquire
Примери:
Таа подзапраша за соседот, ама кога не доби одговор, не запраша уште еднаш.
2. (се подзапраша) Се запраша себеси.
Англиски: inquire
Примери:
Тој се подзапраша која е целта на оваа работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи