а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзапостави

подзапостават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запостави нешто во извесна мера, донекаде.
Англиски: neglect
Примери:
Тој ги подзапостави испитите.
2. (се подзапостави) Се запостави себеси малку, донекаде.
Англиски: neglect
Примери:
Во последно време, таа како да се подзапостави малку, не внимава на својот изглед.
Изведенки
подзапоставува несв.
(се) подзапоставуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи