а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзапне

подзапнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запне малку, донекаде.
Англиски: strain
Примери:
Работата малку подзапна.
Преговорите подзапнаа уште на почетокот.
2. Се напрегне малку, вложи напор, донекаде.
Англиски: strain
Примери:
Таа подзапна на крајот и го положи испитот.
3. Затегне, доведе нешто во состојба на затегнатост.
Примери:
Го подзапнаа јажето и го извлекоа возилото од јазот.
4. (се подзапне) Запре, наиде на пречка при движење.
Примери:
Ралото се подзапна на еден камен.
5. (се подзапне) Се напрегне малку, вложи напор, донекаде.
Примери:
Тој се подзапна и го заврши факултетот во рекордно време.
Изведенки
подзапнува несв.
(се) подзапнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи