а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаплаши

подзаплашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заплаши, застраши некого малку, во некоја мера, донекаде.
Англиски: frighten Албански: frikësoj
Примери:
Ги подзаплашија селаните да не се бунат.
Старецот ги подзаплаши децата со бастунот в рака.
2. (се подзаплаши) Се исплаши малку, донекаде.
Англиски: frighten Албански: frikësoj
Примери:
По тој настан, децата се подзаплашија.
Изведенки
(се) подзаплашува несв.
(се) подзаплашуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи