а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаплакне

подзаплакнат
Вид збор: Глагол, свршен
Заплакне само малку, недоволно.
Англиски: rinse
Примери:
Ја подзаплакна чашата и така ја остави на масата.
Изведенки
подзаплакнува несв.
подзаплакнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи