а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзапали

подзапалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51189
1. Запали малку, донекаде.
Англиски: light
Примери:
Подзапали го огинот, ладно е.
2. Воодушеви, восхити, загрее за некоја работа или идеја.
Англиски: exhilarate
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го подзапали да одат по риби.
3. (се подзапали) Се запали малку, нецелосно, само донекаде.
Англиски: incite
Примери:
Стрништето се подзапалило.
4. (се подзапали) Се воодушеви, се востихи за некоја работа или идеја.
Англиски: exhilarate
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од пламениот говор, масата народ се подзапали.
Се подзапаливме за купување викендичка.
Изведенки
подзапалува несв.
(се) подзапалуваат