а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаостри

подзаострат
Вид збор: Глагол, свршен
1. заостри
Англиски: sharpen Албански: acaroj
2. Направи нешто да се влоши, да стане полошо, построго и сл.
Англиски: aggravate Албански: keqësoj
Употреба: Преносно значење
3. (се подзаостри) се влоши
Англиски: aggravate Албански: keqësohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Односите меѓу семејствата како да се подзаострија.
Изведенки
подзаострува несв.
(се) подзаоструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи