а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаостане

подзаостанат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заостане малку поназад од другите.
Англиски: stay behind
Примери:
Нашиот тркач подзаостана малку.
2. Заостане во развојот, во напредокот.
Англиски: lag behind
Примери:
Тој подзаостана малку со факултетот.
Изведенки
подзаостанува несв.
подзаостануваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи