а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаобли

подзаоблат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заобли малку, во некоја мера, донекаде.
Англиски: round
Примери:
Крајчињата ги подзаобли малку и ги свитка нанадвор.
2. (се подзаобли) Стане заоблен.
Англиски: round
Примери:
Таа се подзаоблила малку.
Изведенки
подзаоблува несв.
(се) подзаоблуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи