а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаоблачи

подзаоблачен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се наоблачи малку, донекаде.
Англиски: cloud
Примери:
До вечера небото се подзаоблачи.
2. Стане малку заоблачено.
Англиски: cloud
Употреба: Безлично
Примери:
Се подзаоблачи, дури почна да роси.
Изведенки
подзаоблачува несв.
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи