а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаниша

подзанишаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заниша, залула малку, во мала мера.
Англиски: swing
Примери:
Го подзаниша малку детето, колку да земе залет.
2. (се подзаниша) Се заниша, се залула малку, донекаде.
Англиски: rock
Примери:
Пијаниот се подзаниша малку, зачудено гледајќи кај се наоѓа.
Изведенки
подзанишува несв.
(се) подзанишуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи