а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзанемари

подзанемарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Занемари, запостави малку, донекаде.
Англиски: neglect
Примери:
Од премногу обврски, таа ја подзанемари хигиената во куќата.
2. (се подзанемари) Се занемари, се запостави малку, донекаде.
Англиски: neglect
Примери:
Во последно време, тој се подзанемари.
Изведенки
подзанемарува несв.
(се) подзанемаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи