а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамрзне

подзамрзнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замрзне малку, во некоја мера.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Реката подзамрзнала малку.
2. Измрзне донекаде.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Јаболката подзамрзнале, ќе треба да ги фрлиме.
3. (се подзамрзне) Се замрзне донекаде, малку.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Се подзамрзнале малку прострените алишта.
Изведенки
подзамрзнува несв.
(се) подзамрзнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи