а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамре

подзамрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стивне малку, замолчи донекаде, во извесна мера.
Англиски: quieten down
Примери:
Детето подзамре малку, престана да плаче.
Подзамреа топовите.
2. Стивне малку, намали интензитет.
Англиски: quieten down
Примери:
Подзамре трговијата во малото гратче.
Изведенки
подзамира несв.
подзамираат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи