а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзамрачи

подзамрачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замрачи малку, донекаде.
Англиски: darken
Употреба: Безлично
Примери:
Веќе подзамрачи кога си дојде детето од училиште.
2. (се подзамрачи) Се замрачи, се стемни донекаде, само малку.
Англиски: darken
Употреба: Безлично
Примери:
Се подзамрачи.
Изведенки
подзамрачува несв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи