а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзакашла

(се) подзакашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се закашла малку, во некоја мера.
Англиски: cough
Примери:
Стариот се подзакашла од тутунот.
Изведенки
подзакашлува несв.
се подзакашлуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи