а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагуби

подзагубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Загуби нешто малку, донекаде.
Англиски: lose
Примери:
Како да го подзагуби умот.
2. (се подзагуби) Се подзагуби малку, донекаде.
Англиски: lose
Примери:
Тој како да се подзагуби во новонастанатата ситуација.
Изведенки
подзагубува несв.
(се) подзагубуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи