а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагори

подзагорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За јадење - загори малку.
Англиски: burn Албански: djeg, shkrumoj pak
Примери:
Гравот како да подзагорел, мириса цела куќа.
2. Загори за вода.
Англиски: thirst Албански: digjem për ujë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Подзагоревме за вода на жешкото сонце.
Изведенки
подзагорува несв.
подзагоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи