а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагатне

подзагатнаа
Вид збор: Глагол, свршен
Загатне малку, во мала мера.
Англиски: guess
Примери:
Соседот подзагатна нешто за новите случувања во улицата, ама не рече ништо одредено.
Изведенки
подзагатнува несв.
подзагатнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи