а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагаси

подзагасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Загаси малку, слабо, само донекаде, намали интензитет на горење.
Англиски: extinguish
Примери:
Огинот подзагасил, тури му некое дрвце.
2. (се подзагаси) Се гаси малку, во некоја мера.
Англиски: extinguish
Примери:
До вечерта, пожарот подзагасил.
Изведенки
подзагасува несв.
(се) подзагасуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи