а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаврши

Вид збор: Глагол, свршен
Заврши малку, во ограничена мера.
Англиски: finish
Примери:
Потоа скулпторот подзаврши уште неколку значајни работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи