а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаврне

подзаврна
Вид збор: Глагол, свршен
1. За дожд, снег - врне слабо, малку.
Англиски: rain, precipitate
Примери:
Дождот подзаврнал пред тоа и во воздухот се чувствуваше свежина.
2. Кога прирокот не отвора место за подмет.
Употреба: Безлично
Примери:
Ноќеска како да подзаврнало.
Изведенки
подзаврнува несв.
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи