а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзавлече

подзавлечат; подзавлечи, подзавлечете; подзавлеков, подзавлекоа; подзавлекол, подзавлекле; (ќе) подзавлечев, (ќе) подзавлечеа; (ќе) подзавлечел; подза ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Завлече малку во одредена мера.
Англиски: pull Албански: shkul
Примери:
Подзавлечете го килимот накај ѕидот.
2. Со сила завлече нешто во одредена мера, донекаде.
Англиски: drag Албански: zvarrit
Примери:
Водата ги подзавлекла паднатите дрва.
3. Незабележително, во мала мера завлече при одење.
Англиски: drag Албански: zvarrit
Примери:
Тој ја подзавлече ногата по операцијата на стапалото.
4. (се подзавлече) За завлече, се пикне малку под нешто.
Албански: futet
Примери:
Се подзавлече под креветот, ама пак се гледаше.
5. (се подзавлече) Се оддолжи малку, извесно време.
Англиски: drag Албански: zvarritet
Примери:
Се подзавлече работата околу свадбата.
Изведенки
подзавлекува несв.
(се) подзавлекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК