а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзавитка

подзавиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Завитка малку, донекаде, некако како било.
Англиски: wrap Албански: mbështjell pak
Примери:
Го подзавитка подарокот во една истуткана хартија.
2. (се подзавитка) Се завитка некако, како-годе.
Англиски: wrap Албански: mbështjell pak
Примери:
Се подзавитка со шалот и излезе надавор по вода.
Изведенки
подзавиткува несв.
(се) подзавиткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи