а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаварди

подзавардат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заварди, зачува донекаде, за кратко време.
Англиски: guard
2. Припази кратко време.
Англиски: watch
Примери:
Подзаварди ги корите да не ги колваат кокошките додека да дојдам.
3. (се подзаварди) Се заварди некое време, донекаде.
Англиски: protect
Примери:
Се подзаварди од невремето под стреата на комшиите.
Изведенки
подзавардува несв.
(се) подзавардуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи