а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзабрише

подзабришат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Забрише малку згора-згора, донекаде, не темелно.
Албански: fshij pak
Примери:
Ги подзабриша чиниите и ги остави да се досушат.
2. (се подзабрише) Се забрише малку, донекаде.
Албански: fshij pak
Примери:
Се подзабриша малку и легна на песокот да се сонча.
Се подзабриша со ракавот никој да не го види.
Изведенки
подзабришува несв.
(се) подзабришуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи