а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзабричи

подзабричат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избричи набрзина, како било.
Англиски: shave
Примери:
Берберот го подзабричи надве-натри.
2. (се подзабричи) Се избричи набрзина, како било.
Англиски: shave
Примери:
Се подзабричи некако и излезе.
Изведенки
подзабричува несв.
(се) подзабричуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи