а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаборави

подзаборават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заборави малку, донекаде, во некоја мера.
Англиски: forget Албански: harron pak
Примери:
Зимската служба на градот е насочена кон расчистување на главните сообраќајници, па тротоарите и пешачките патеки се подзаборавени.
Пошумувањето подзаборавено, урбанизацијата во прв план.
Дождот и ветерот овозможуваат да подзаборавиме на загадувањето, но само за миг.
2. (се подзаборави) Се заборави малку, донекаде.
Англиски: forget Албански: harron pak
Примери:
Таа се подзаборави и остана подолго кај другарката и во посета.
Изведенки
подзаборавува несв.
(се) подзаборавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи